Międzynarodowy Projekt "KROKUS"

logoW bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w międzynarodowym Projekcie „Krokus” zainicjowanym przez Holocaust Education Ireland, a w Polsce koordynowanym przez Żydowskie Muzeum „Galicja” w Krakowie.

Celem tego przedsięwzięcia jest umożliwienie jego uczestnikom poznania tematyki Holocaustu, a także uświadomienie młodzieży niebezpieczeństw związanych z wojną, dyskryminacją, fanatyzmem, uprzedzeniami i nietolerancją.

W realizację Projektu „Krokus” aktywnie zaangażowali się wszyscy uczniowie klas IV-VIII. Za posadzenie otrzymanych żółtych cebulek krokusów odpowiedzialna była klasa VII, która pomimo chłodu bardzo chętnie to uczyniła :)

Krokusy mają upamiętnić półtora miliona żydowskich dzieci i tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie II wojny światowej. Kolor kwiatów nawiązuje z kolei do żółtych gwiazd Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu krajach okupowanych przez nazistowskie Niemcy. Na terenie okupowanej Polski Żydom kazano nosić białe opaski z niebieską gwiazdą Dawida.

Teraz pozostaje nam czekać, aż na wiosnę zakwitną kwiaty, symbol nadziei i odradzającego się życia.

Anna Pawlik-Odbierzychleb

sadzenie krokusów sadzenie krokusów sadzenie krokusów
sadzenie krokusów sadzenie krokusów sadzenie krokusów
sadzenie krokusów sadzenie krokusów sadzenie krokusów
sadzenie krokusów sadzenie krokusów sadzenie krokusów
sadzenie krokusów sadzenie krokusów