Ślubowanie klasy I

W tym roku ślubowanie klasy I zostało połączone z obchodami Dnia Edukacji Narodowej. 

Po krótkiej akademii na scenę wkroczyły pierwszaki ze swoją panią wychowawczynią. Pani Jola Mędrek fantastycznie przygotowała małych artystów do występu. Pierwszaki recytowały wiersze, śpiewały piosenki, a nawet tańczyły. Dzieci miały kolorowe rekwizyty i szerokie uśmiechy na twarzach. Publiczność była zachwycona i głośno biła występującym brawo. Potem pierwszaki uroczyście wygłosiły tekst ślubowania, powtarzając go za panią Jolą i trzymając uniesione uroczyście dwa palce prawej ręki. Na koniec pani Dyrektor za pomocą kolorowego ołówka pasowała każdego pierwszoklasistę na ucznia PSP w Tworkowej.

Czytaj więcej: Ślubowanie klasy I

Dzień Edukacji Narodowej 2020

Święto Edukacji jest w naszej szkole obchodzone bardzo uroczyście. 

Również w tym roku atmosfera 14 października była podniosła. Uroczystość rozpoczęła się od krótkiej akademii przygotowanej przez starszych uczniów i p. Marię Różowską przy akompaniamencie p. Czesława Żurka. Były wiersze, piosenki, życzenia i kwiaty. Wyszło fantastycznie!

Czytaj więcej: Dzień Edukacji Narodowej 2020

Spotkanie z podróżnikiem

Dzień 14.10.2020 dostarczył uczniom wielu wrażeń. Rozpoczął się spotkaniem z podróżnikiem. Temat prelekcji brzmiał: "Dookoła Polski na dwóch kółkach i nie tylko".

Najpierw zgromadzili się uczniowie klas 0-4, a potem starszaki. Pan podróżnik przytaczał ciekawe historie związane z różnymi miejscami w naszym kraju. Opowiadał o parkach narodowych i krajobrazowych, których trasy pokonywał jadąc rowerem. Snuł opowieści o wojennych fortyfikacjach i interesujących budowlach. Były ciekawostki i anegdoty. Wszyscy uczniowie byli zasłuchani i bardzo zaciekawieni.

Czytaj więcej: Spotkanie z podróżnikiem

Ogłoszenie w sprawie placu zabaw przy PSP w Tworkowej

W związku z zawiadomieniem OSP Tworkowa, uprzejmie imformujemy, iż od dnia 12.10.2020 r. (tj. od poniedziałku) plac zabaw przy PSP w Tworkowej będzie zamknięty do odwołania. Powodem takiego stanu rzeczy są roboty ziemne. Za utrudnienia przepraszamy.

 Czytaj więcej: Ogłoszenie w sprawie placu zabaw przy PSP w Tworkowej

(Nie)zwykłe maseczki

W związku z panującą pandemią koronawirusa w naszej szkole obowiązuje zasada DDDM (Dezynfekcja-Dystans-Dyscyplina-Maseczka).

Na korytarzach zainstalowano dozowniki z płynem dezynfekującym, uczniowie i nauczyciele utrzymują 1,5 - metrowy dystans i stosują się do obowiązujących wytycznych, a buzie i nosy mają zasłonięte maseczkami. Wśród nauczycieli prym wiodą pleksiglasowe przyłbice, a wśród uczniów w modzie są zarówno te jednorazowe, jak i materiałowe wieolkrotnego użytku w przeróżnych wzorach i kolorach.

Jednak drugoklasistom ta różnorodność nie wystarczyła, i razem ze swoja panią wychowawczynią postanowili stworzyć własne niezwykłe maseczki. Sami zaprojektowali i wykonali małe maseczkowe dzieła, które w modzie szkolnej zdobyły uznanie nie tylko najmłodszych. Brawo za pomysł!

Czytaj więcej: (Nie)zwykłe maseczki

Samorząd Uczniowski 2020/2021

Przewodniczący: Karol Tokarz kl. VIII

Zastępca: Szymon Ryba kl. VIII

Sekretarz: Dawid Czaja kl. IV

Skarbnik: Barbara Cecuga kl. VII

 

Sekcja porządkowa: Kamil Brzęk kl. VIII

                               Bartosz Szpil kl. VI

                               Patryk Pattocy kl. VII

                               Olivier Brzęk kl. VI

                               Hubert Górka kl. IV

                               Kamil Maciaś kl. V

 

Sekcja dekoracyjna: Mariola Pach kl. VII

                               Alicja Pach kl. V

                               Oliwia Wojna kl. VII

                               Marta Tokarz kl. VI

                               Magdalena Leszczyńska kl. VI

                               Oliwia Kupiec kl. VI

 

Dzień Chłopaka

30 września obchodzone jest w Polsce święto chłopców.

Z tej okazji również w naszej szkole mali i więksi chłopcy zostali wyróżnieni. Dziewczynki, zarówno małe koleżanki, jak i duże panie nauczycielki umiliły chłopakom ich dzień. Życzenia i słodkości, które otrzymali, sprawiły, że na chłopięcych twarzach pojawiły się szerokie uśmiechy. 

Klasy II i III szczególnie uczciły ten wyjatkowy dzień. Na lekcji wychowania fizycznego dzieci spędziły czas na zabawach z balonami. Następnie uczniowie klasy II wraz ze swoją panią wychowawczynią wykonali śmieszne balonowe stworki. Ależ było śmiechu i zabawy!

 

Dzisiaj, chłopcy, Wasze święto.
Miejcie minkę uśmiechniętą,
żyjcie w zdrowiu długie lata,
pozwiedzajcie kraje świata,
pospełniajcie swe marzenia,
i przyjmijcie te życzenia!

Czytaj więcej: Dzień Chłopaka

Wycieczka do Krakowa i Tyńca

Dnia 18.09.2020 klasy VI, VII i VIII wraz z opiekunami udały się na wycieczkę do Krakowa i Tyńca, dofinansowywaną z projektu „Odkrywamy Małopolskę”.

 

Pogoda była piękna, a program bardzo ciekawy. Poznawanie stolicy Małopolski uczestnicy rozpoczęli od wizyty w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Tam zaznajomili się z historią klasztoru oraz obecnym funkcjonowaniem tynieckiego zakonu. Po zwiedzeniu obiektu uczestniczyli w warsztatach zatytułowanych „Historia książki”. Następnie udali się na Zamek Królewski na Wawelu, gdzie spacerowali po dziedzińcu, a także zwiedzili królewskie krypty, Kaplicę Zygmuntowską oraz dotknęli (na szczęście) serca dzwonu Zygmunta. Kolejnym punktem wycieczki był pomnik Smoka Wawelskiego przed Smoczą Jamą u stóp wawelskiego wzgórza. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Ten najstarszy budynek Akademii Krakowskiej mieści w sobie zbiory związane z dziejami uniwersytetu. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta na krakowskim Rynku Głównym. Będąc na płycie największego średniowiecznego rynku w Europie, uczniowie odwiedzili Kościół Mariacki, którego wnętrze zachwyciło swoim bogactwem zdobień i kunsztem wykonania, a także Sukiennice, będące najstarszym krakowskim „centrum handlowym”.

 

Dzień był pełen atrakcji, które dostarczyły nie tylko nowej wiedzy o tym co bliskie, a nie wszystkim do końca znane, ale także pozostawiły miłe wspomnienia na przyszłość.

 

Czytaj więcej: Wycieczka do Krakowa i Tyńca

Czytaj więcej: Wycieczka do Krakowa i Tyńca

Wycieczka do Krynicy i Muszyny

Dnia 16.09.2020 klasy 0 - III wraz z opiekunami udały się na wycieczkę do Krynicy i Muszyny, dofinansowywaną z projektu „Odkrywamy Małopolskę”.

 

Plan wycieczki zawierał: zwiedzanie Krynicy, zdobycie Jaworzyny Krynickiej i zjazd kolejką gondolową oraz wizytę w ogrodach sensorycznych.

 

Pełne uroku uzdrowiskowe krynickie miasteczko zachwyciło uczestników swoimi willami, mostkami i zielonymi skwerkami. Bardzo miło spacerowało się po deptaku, podziwiając pijalnię wody i koncertowe muszle. Na najwyższym szczycie Pasma Jaworzyny, gdzie znajduje się punkt widokowy, uczniowie mogli podziwiać piękne okoliczne widoki i krajobrazy Beskidu Sądeckiego. Jednak najwięcej frajdy sprawiła uczestnikom wycieczki przejażdżka kolejką gondolową. Czerwone kabiny mknące z prędkością 5 m/sek, dostarczyły niezapomnianych wrażeń mimo, iz podróż nimi trwała zaledwie 7 minut. Ostatnim punktem programu była wizyta w muszyńskich ogrodach sensorycznych. Ten ogólnodostępny obiekt służy nie tylko odpoczynkowi na łonie natury, ale także celom terapeutycznym i edukacyjnym. Dzieci mogły swobodnie przemieszczać się po specjalnie wydzielonych strefach i chłonąć wszystkimi zmysłami to, co ich otaczało. Ponadto dzięki zwiedzeniu "Ogrodów baśni i legend", uczniowie zapoznali się z dawnymi muszyńskich opowieściami i zobaczyli obiekty skansenowe takie jak: chata młynarza, chata mieszczki muszyńskiej czy warownia.

 

Wycieczka dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń, które pozostaną w pamięci uczestników na długi czas.  

 

Czytaj więcej: Wycieczka do Krynicy i Muszyny

 

 

Czytaj więcej: Wycieczka do Krynicy i Muszyny

Wycieczka w Pieniny

Dnia 15.09.2020 r. klasy IV, V i VI wraz z wychowawcami udały się na wycieczkę w Pieniny, dofinansowywaną z projektu „Odkrywamy Małopolskę”.

Pogoda dopisała, a zaplanowany program był pełen atrakcji, do których prowadził przewodnik. Dzień rozpoczął się od zwiedzenia Wąwozu Homole. Uczniowie mogli podziwiać w nim takie formy jak dolinę V-kształtną czy niezwykłe i malownicze kaskady potoku Kamionka. Zadziwiające były także sięgające 120 m wysokości kolorowe ściany wąwozu, zbudowane z białego i czerwonego wapienia krynoidowego.Dużo zabawy, a niektórym małego dreszczyku, dostarczył zjazd wyciągiem krzesełkowym. Następnie przewodnik oprowadził grupę po Niedzickim zamku i jego wozowni. Tajemnice ukrytego skarbu Inków zaciekawiły niejednego. Potem był rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim z możliwością podziwiania panoramy Pienin i wznoszących się na przeciwległych wzgórzach zamków w Niedzicy i Czorsztynie. Na koniec odbyła się projekcja filmu o Pienińskim Parku Narodowym i zwiedzanie wystawy z nim związanej.

Dzień był pełen wrażeń, które dostarczyły pozytywnych emocji i nowej wiedzy o tym co tak bliskie, a nie wszystkim znane.

 

 

Czytaj więcej: Wycieczka w Pieniny

Czytaj więcej: Wycieczka w Pieniny