Pokaz grupy "Zaelektryzowani"

Czytaj więcej: Pokaz grupy 27 listopada uczniowie klas 4-8 wzieli udział w pokazie grupy "Zaelektryzowani" pt.: "Poczuj chemię do fizyki".

Uczniowie w prosty i zabawny sposób odkryli chemiczno-fizyczne tajniki wiedzy. Chętnie brali udział w eksperymentach i z ożywieniem oglądali przebieg doświadczeń. Zobaczyli m.in. niecodzienne eksperymenty z fizyki i chemii takie jak np. podpalenie balonu z wodorem czy rozłączenie półkul magdeburskich. Największą frajdę sprawiły uczestnikom zabawy z gazami: helem i ciekłym azotem oraz przejażdżka na kole napędzanym dmuchawą.

Czytaj więcej: Pokaz grupy "Zaelektryzowani"

Wizyta w ZSBiT w Brzesku

W dniach 24-25.11.2023 r. w Zespole Szkół Branżowych i Technicznych w Brzesku odbywał się festiwal Robotyki, Automatyki i Programowania, w którym młodzież z naszej szkoły wzięła udział.
 
Została pokazana placówka i jej dzialania. Dzieci uczestniczyły w lekcji otwartej w technikum elektrycznym, budowlanym, gastronomicznym, mechanicznym i IT.
 
 
Janina Buchowicz

Migawki z "Zajawki"

Czytaj więcej: Migawki z Dwudziestego listopada nasi uczniowie brali udział w przedstawieniu grupy "Zajawka" z Nowego Sącza w ramach promocji zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. 

Artyści wystapili w składzie:
- Rafał Stec - pólfinalista XII edycji programu "Mam talent", kilkukrotny mistrz Polski w akrobatyce sportowej i trener tej dyscypliny
- Dawid Bomba - finalista "Górskiej bitwy", czyli międzynarodowych zawodów tańca breakdance, bboy, instruktor tańca
- Renata Stec - licencjonowana instruktorka kickboxingu, trenerka personalna, instruktorka fitness i tańca nowoczesnego.
 
Przedstawili oni taniec nowoczensy, break dance, elementy boksu oraz elementy akrobatyki (m.in. różne odmiany salta). Dzieci obejrzały też filmy pokazujące systematyczną pracę występujących, którzy od 12 roku życia trenują i rozwijają swoje umiejętności taneczne, gimnastyczne i sportów walki. W programie znalazły się także konkursy dla chętnych dzieci, w których nagrodę zdobyli: Małgosia Kornaś z kl. 6, Filip Kornaś z kl. 4 oraz Milena Orlecka z kl. 3. Gratulujemy!
 
Taneczne show wszystkim bardzo się podobało, co słychać było w gromkich brawach i wiwatach na cześć artystów.
 
Filmowe migawki z "Zajawki" --> https://youtu.be/wVULhSdxfFw 
                                                            https://youtube.com/shorts/rNMSu20Iqvo?feature=share
                                                            https://youtu.be/bYlJzhRscl8
 

Czytaj więcej: Migawki z "Zajawki"

Międzynarodowy Projekt "KROKUS"

Czytaj więcej: Międzynarodowy Projekt W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w międzynarodowym Projekcie „Krokus” zainicjowanym przez Holocaust Education Ireland, a w Polsce koordynowanym przez Żydowskie Muzeum „Galicja” w Krakowie.

Celem tego przedsięwzięcia jest umożliwienie jego uczestnikom poznania tematyki Holocaustu, a także uświadomienie młodzieży niebezpieczeństw związanych z wojną, dyskryminacją, fanatyzmem, uprzedzeniami i nietolerancją.

W realizację Projektu „Krokus” aktywnie zaangażowali się wszyscy uczniowie klas IV-VIII. Za posadzenie otrzymanych żółtych cebulek krokusów odpowiedzialna była klasa VII, która pomimo chłodu bardzo chętnie to uczyniła :)

Krokusy mają upamiętnić półtora miliona żydowskich dzieci i tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie II wojny światowej. Kolor kwiatów nawiązuje z kolei do żółtych gwiazd Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu krajach okupowanych przez nazistowskie Niemcy. Na terenie okupowanej Polski Żydom kazano nosić białe opaski z niebieską gwiazdą Dawida.

Teraz pozostaje nam czekać, aż na wiosnę zakwitną kwiaty, symbol nadziei i odradzającego się życia.

Anna Pawlik-Odbierzychleb

Czytaj więcej: Międzynarodowy Projekt "KROKUS"

Akademia z okazji 11 listopada i akcja #SzkołaDoHymnu 2023

Czytaj więcej: Akademia z okazji 11 listopada i akcja #SzkołaDoHymnu 2023 Dnia 10 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 uroczyście odśpiewaliśmy hymn Polski, włączając się w akcję "Szkoła do hymnu!" natomiast 13 listopada odbyły się w naszej szkole obchody Narodowego Święta Niepodległości.Czytaj więcej: Akademia z okazji 11 listopada i akcja #SzkołaDoHymnu 2023

Uroczystą akademię z udziałem harcerzy i zuchów oraz przedstwicieli klas przygotowały panie: Marta Potoczek i Regina Studzińska.

Gromada Zuchowa zaprezentowała taniec z biało-czerwonymi kwiatami, będący połączeniem figur z krakowiaka i poloneza, co dało niezwykły efekt.

Harcerze z kolei wraz z przedstawicielami klas odegrali scenki z historii naszej Ojczyzny, wyrecytowali piękne wiersze i zaśpiewali wzruszające pieśni. Została także wyświetlona krótka prezentacja multimedialna pt.: "Kultura jako przejaw oporu Polaków".

Usłyszeliśmy również piękną interpretację wiersza E.H. Krystek-Jones pt.: "Polska" w wykonaniu Emilki Gagatek z kl. 0 oraz piosenkę patriotyczną zaśpiewaną przez Magdalenę Pajor i Milenę Orlecką z kl. 3 - laureatki konkursu "Młodzi Dla Niepodległej".

 

#SzkołaDoHymnu

Czytaj więcej: Akademia z okazji 11 listopada i akcja #SzkołaDoHymnu 2023

Konkurs recytatorski "Dla Ciebie Polsko"

Czytaj więcej: Konkurs recytatorski W dniu 9 listopada w Publicznym Przedszkolu w Jurkowie odbył się konkurs recytatorski poezji patriotycznej pt.: "Dla Ciebie Polsko." Wzięło w nim udział 17 dzieci w wieku 3-6 lat, reprezentujących przedszkola i oddziały przedszkolne naszej gminy.

Jury pod przewodnictwem zastępcy burmistrza Tadeusza Płachty miało bardzo trudne zadanie, gdyż poziom recytatorski zwłaszcza dzieci starszej grupy wiekowej był bardzo wysoki. Nasz oddział przedszkolny reprezentowała Emilka Gagatek, która pięknie zadeklamowała wiersz E.H. Krystek - Jones pt.: ,,Polska" zdobywając I miejsce. 
 
Bardzo cieszymy się z tego sukcesu i serdecznie gratulujemy!
Marta Wnęk-Cabała

Czytaj więcej: Konkurs recytatorski "Dla Ciebie Polsko"

Podziękowanie za udział w akcji "Kolega-Koledze"

Czytaj więcej: Podziękowanie za udział w akcji PODZIĘKOWANIE

Caritas diecezji tarnowskiej słada wyrazy wdzięczności społeczności Szkoły Podstawowej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Tworkowej za włączenie się w ogólnopolską akcję "Kolega-Koledze" i przekazanie przyborów szkolnych dla dzieci z Syrii i Libanu.

Tarnów, 27 października 2023

Zapisy na Przegląd Piosenek z Bajek i Filmów 2023

Czytaj więcej: Zapisy na Przegląd Piosenek z Bajek i Filmów 2023II Szkolny Przegląd Piosenek z Bajek i Filmów Animowanych

30 listopada 2023 r. (czwartek) w Naszej Szkole obchodzony będzie Dzień Misia i Postaci z Bajek.

Z tej okazji zapraszamy uczniów klas 0-4 do wspólnej zabawy.

Waszym zadaniem będzie zaśpiewanie ulubionej piosenki z bajki lub filmu animowanego (mile widziana prezentacja piosenki w przebraniu).

Chętni proszeni są o zgłoszenie swojego udziału do Pani Gabrieli Buchowicz lub Pani Anny Bukowiec do dnia 27 listopada 2023 r.

Należy podać tytuł piosenki oraz podkład.

Dla zwycięzców przewidziane są vouchery na zakup słodkości podczas misiowego kiermaszu.

Święto Szkoły 2023

Czytaj więcej: Święto Szkoły 2023Dnia 6 listopada odbyły się w naszej szkole uroczyste obchody Dnia Patrona, czyli Święto Szkoły.Czytaj więcej: Święto Szkoły 2023

Tego dnia wspominaliśmy patrona naszej szkoły - Igancego J Paderewskiego, który przyczynił się do odzyskania niepodległości.

Z tej okazji uczniowie wszystkich klas przystapili do tworzenia portretu patrona, który miał być oryginalny. Można było wykorzystać różnego rodzaju techniki plastyczne - im ciekawsze, tym lepsze.

Młodsi uczniowie mogli również cofnąć się do czasów dzieciństwa Paderewskiego i wziąć udział w grach i zabawach, które były dla niego chlebem powszednim. Dzieci mogły zagrać w gumę, bierki, kości, a także ułożyć domek z patyczków.

Specjalną atrakcją dla uczniów klas IV-VIII był także przygotowany przez panie: Magdalenę Kozdrój, Annę Pawlik-Odbierzychleb, Annę Bukowiec i Gabrielę Buchowicz pokój zagadek, popularnie zwany escape room'em, w którym można było zmierzyć się z różnymi zagadkami i poczuć się prawdziwym detektywem. Zwyciężczyniami tych zmagań został zespół klasy VI: Laura Hołyst, Zuzanna Jewuła i Dawid Gałat. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę vouchery na dodatkowe nieprzygotowanie, które mogą wykorzystać na dowolnym przedmiocie do końca bieżacego semestru nauki.

Część artystyczna z kolei została przygotowana przez panią Marzenę Nowak i uczniów kl. 5 i 7. Wydarzenia z życia Paderewskiego przedstawione w humorystyczny sposób oraz prezentacja multimedialna zrobiły wrażenie nie tylko na społeczności szkolnej, ale także na zaproszonych gościach specjalnych, wśród których znaleźli się: p. Maria Włodarczyk, p. Czesław Żurek, p. Anna Włodarz, p. Stanisław Nieć oraz przedstawiciele rodziców i dobroczyńców. Tym ostatnim Pani Dyrektor Edyta Czyżycka wraz z p. Beatą Pomorską serdecznie podziękowały za prowadzone działania i dobre serce i wręczyły kosze pełne dobra oraz dyplomy.

Dzisiejsze radosne świętowanie na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.

Marzena Nowak

Czytaj więcej: Święto Szkoły 2023

Escape room - Ignacy Jan Paderewski wersja 2.0

Czytaj więcej: Escape room - Ignacy Jan Paderewski wersja 2.0To, że pokoje zagadek są niezwykle ciekawym miejscem, wie każdy, kto spędził tam chociaż chwilę. Połączenie wiedzy na określony temat, kreatywność oraz pomysłowość a także umiejętność współpracy w grupie, to recepta na sukces w takim miejscu.Czytaj więcej: Escape room - Ignacy Jan Paderewski wersja 2.0

Jeśli jeszcze dorzucimy do tego wątek historyczny związany patronem naszej szkoły, jednym z ojców niepodległości – Ignacym Janem Paderewskim, to okaże się, że zwykła sala szkolna może zamienić się w profesjonalny escape room. Taki też pokój powstał 10 listopada w naszej szkole. Pianino, stare przedmioty, lampy, książki, świeczniki, skrzynia, symbole narodowe stworzyły doskonałe tło do  ,,stoczenia walki” o jak najszybsze  uwolnienie się z zamkniętego pokoju.

Pokój zagadek odwiedzili uczniowie klas IV-VIII. Trzyosobowe drużyny  próbowały pokonać czas i opuścić pokój w czasie krótszym niż 15 minut. Do wykonania mieli 3 odrębne zadania, które w rezultacie tworzyły  3-cyfrowy kod, jaki pozwalał otworzyć skrzynkę z kluczem otwierającym główne drzwi. Uczestnicy konkursu bawili się wyśmienicie. Wykazali się ogromną determinacją i niesamowitą energią.

Ostatecznie, zwycięzcami konkursu został zespół klasy VI – Laura Hołyst, Zuzanna Jewuła i Dawid Gałat, którzy po mistrzowsku wykonali wszystkie zadania w 11 minut! Brawo!

Magdalena Kozdrój

Czytaj więcej: Escape room - Ignacy Jan Paderewski wersja 2.0