Człowiek człowiekowi zgotował ten los – wycieczka do obozu zagłady w Oświęcimiu

Nadeszła długo oczekiwana wiosna, a wraz z nią, czas na wycieczki. Środa 10 kwietnia 2019 roku rozpoczęła się dla uczniów klasy siódmej i ósmej nie dzwonkiem szkolnym lecz zbiórką o godzinie 6.50 przed Ochotniczą Strażą Pożarną w Tworkowej. To z tego miejsca wyruszyliśmy w drogę. Docelowym miejscem naszej wycieczki było Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. Celem natomiast oddanie hołdu ofiarom holokaustu, poznanie historii terroru hitlerowskiego w czasie II Wojny Światowej oraz integrowanie uczniów przez wspólną realizację zadań.
Droga przebiegła bez zakłóceń. Na miejscu przydzielono nam przewodnika, który oprowadzając nas po terenie muzeum, opowiadał o lasach więźniów. Dla wielu była to lekcja historii, której z pewnością długo nie zapomną. Patrząc na twarze zasłuchanych uczniów, widać było zadumę i głębokie przeżycie. Co czuli? …..Nie wiem, ale z pewnością mogę stwierdzić, że warunki jakie panowały w obozie i sposób traktowania więźniów dla młodych ludzi okazał się zupełnie innym światem, którego dotąd nie znali. Wzruszająca stała się także historia małych dzieci, bo zapewne ich dzieciństwo wyglądało zupełnie inaczej.
Przemieszczając się między blokami obozu, krocząc po salach, w których człowiek człowiekowi zgotował ten los rodziło się pytanie: Gdzie byłeś Boże? Powołując się na słowa Papieża Franciszka znajdujemy odpowiedź
-„Stałem przy Tobie i trzymałem Cię za rękę.”
- A dlaczego pozwoliłeś na to?
- „Bo każdemu dałem wolną wolę”
Po pierwszej części zwiedzania opuściliśmy teren muzeum i przejechaliśmy do Brzezinek, gdzie kontynuowaliśmy zwiedzanie. Tam z kolei wrażenie robiła liczba zamordowanych, podawana w milionach, którą do dziś nie można dokładnie ustalić.
Dzień spędzony w byłym obozie zagłady każdy z uczestników wycieczki przeżył na swój sposób. Każdy też poznał historię naszych dziadów i pradziadów, która wpisała się w historię naszego kraju.

Jolanta Kantek

 Wycieczka do Oświęcimia  Wycieczka do Oświęcimia  Wycieczka do Oświęcimia
 Wycieczka do Oświęcimia  Wycieczka do Oświęcimia  Wycieczka do Oświęcimia
 Wycieczka do Oświęcimia  Wycieczka do Oświęcimia  Wycieczka do Oświęcimia
 Wycieczka do Oświęcimia  Wycieczka do Oświęcimia  Wycieczka do Oświęcimia
 Wycieczka do Oświęcimia