"Nie obejdzie się bez misia", czyli o Światowym Dniu Pluszowego Misia

Opublikowano: środa, 25, listopad 2020

                                    Nie obejdzie się bez misia" - tak pisała w swoim wierszu Maria Czerkawska.
Dlatego trudno wyobrazić sobie, żeby pominięto misie w książkach. 01
Sympatyczne nied
źwiadki występują w wielu bajkach i baśniach.
S
ą tam najlepszymi przyjaciółmi dzieci, można z nimi porozmawiać, przeżywają ciekawe przygody
i bywaj
ą najczęściej... pluszowe.

A jak to z tym pluszowym misiem było?

 

    Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. 03

 

 

   Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I od stu laty misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszająłagodzą lęk przed samotnością

 

 

    Nie dziwi zatem fakt, że pluszowe misie jako jedyne z zabawek doczekały się swojego międzynarodowego święta – Światowego Dnia Pluszowego Misia.

 

Jest obchodzony od 2002 roku i przypada na dzień25 listopada.

 

Magdalena Kozdój

 

 

Również nasza szkolna biblioteka świętuje ten szczególny dzień. 02Dla chętnych czytelników została przygotowana wystawka misiowych lektur.  Miś Uszatek, Kubuś Puchatek czy Miś Rowerzysta to tylko niektórzy bohaterowie wielu ciekawych historyjek, które w czasie domowej kwarantanny będą jak znalazł! Wystarczy tylko po nie sięgnąć. Zatem.... Do czytania...gotowi....START!