Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Opublikowano: wtorek, 20, kwiecień 2021

dzien ksiazkiŚwiatowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia.
Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

       Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, a jego pomysłodawcą był dziennikarz, wydawca i promotor czytelnictwa Vicente Clavel . W 1926 roku 6 hiszpański król Alfonso XIII podpisał dekret ustanawiający hiszpański festiwal książki. Święto szybko zdobyło popularność w całej Hiszpanii i krajach hiszpańskojęzycznych. Święto zbiega się tam z hucznie obchodzonym świętem narodowym, dniem patrona Hiszpanii – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka.
Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Z okazji tego wspaniałego ŚWIĘTA KSIĄŻKI podejmij wyzwanie:

Poleć swoim znajomym najciekawszą książkę, którą ostatnio czytałeś. Poproś przyjaciół, by oni ci coś polecili. Przeczytaj niesamowitą historię, która „ukrywa” się w książkach i koniecznie po powrocie do nauki stacjonarnej odwiedź szkolną bibliotekę!

Czytanie ma moc !!!!

Magdalena Kozdrój