Dzień Wody 2023

Co roku, 22 marca cały świat jednoczy się wokół wody – (nie)zwykłej cieczy, bez której nie byłoby możliwe życie na Ziemi. Tegoroczny Światowy Dzień Wody ma na celu przyspieszenie zmian w celu rozwiązania kryzysu związanego z wodą i kanalizacją.  

W  środę 22 marca 2023 roku w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja o wodzie, którą poprowadzili uczniowie klasy ósmej pod opieką p. Gabrieli Buchowicz oraz p. Justyny Łagosz. Ósmoklasiści zapoznali młodszych kolegów ze znaczeniem wody w życiu człowieka i w całym środowisku przyrodniczym, a także zwrócili uwagę na problem kurczących się zasobów wody słodkiej oraz braku dostępu do wody pitnej wielu mieszkańców naszej planety. Uczniowie przedstawili również dane liczbowe dotyczące bezpośredniego i pośredniego zużycia wody. Na zajęciach można było między innymi dowiedzieć się ile wody zużywa się na szybki prysznic, kąpiel w wannie, produkcję pary jeansow czy 1 kg czekolady. 

Drugą częścią apelu było podsumowanie szkolnego konkursu plastycznego pod tytułem "Troska o wodę jest obowiązkiem każdego człowieka". Konkurs został przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych. Jury, składające się  z grona pedagogicznego, oceniało prace plastyczne w trzech kategoriach: kl. 0-3, kl. 4-6 oraz kl. 7-8. Laureatom wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe. (Szczegółowe wyniki konkursu znajdują się w osobnym artykule.)

Środowy apel zakończyliśmy quizem w aplikacji Kahoot!, w którym uczniowie mieli szansę sprawdzić, jak dużo zapamiętali z niecodziennej lekcji o wodzie.

W wydarzeniu wykorzystano m.in. materiały udostępnione przez Polską Akcję Humanitarną w ramach akcji "Światowy Dzień Wody z PAH".

 

Justyna Łagosz, Gabriela Buchowicz

 

dzień wody dzień wody dzień wody
dzień wody dzień wody dzień wody
dzień wody dzień wody dzień wody
dzień wody dzień wody dzień wody