Wieści zuchowe i harcerskie – luty 2019 – Biwak w Brzesku

IMG 20190216 143526W dniach 15-16.02. odbył się hufcowy biwak z okazji zbliżającego się, obchodzonego w dniu 22 lutego święta skautów z całego świata, czyli Dnia Myśli Braterskiej. Wzięło w nim udział prawie 150 zuchów, harcerzy, wędrowników i instruktorów Hufca ZHP Brzesko.
W piątkowy wieczór zuchy i harcerze spotkali się na uroczystym apelu i obrzędowym świeczowisko. W nocy część obozujących udała się na pobliski cmentarz z I wojny światowej, gdzie miała miejsce wzruszająca uroczystość. Na ręce komendanta hufca, phm. Bartłomieja Turleja swoje zobowiązanie instruktorskie złożyła druhna Regina Studzińska.
W sobotni poranek harcerze i harcerze starsi wyruszyli w teren, by zmagać się z zadaniami w ramach gry terenowej w której musieli się wykazać nie tylko braterstwem i współpracą, ale także znajomością technik harcerskich, wiedzą o Brzesku, zwłaszcza znajomością planu miasta oraz wiedzą o życiu Patrona Hufca, Mikołaja Kopernika. Zadaniem grających było uratować Kopernika z tarapatów, w które wpadł.
W czasie gdy starsi koledzy i koleżanki uczestniczyli w intensywnej grze miejskiej zuchy z trzech gromad ze swoimi opiekunkami wyruszyły do Krainy Bajek. Patrole zuchowe zaprezentowały więc trzy bajki: Legendę o Ogniku, Bajkę o Czerwonym Kapturku - Ekologu oraz Bajkę o Winnetou - czerwonoskórym dżentelmenie. Po Przeglądzie Teatrzyków odbył się zwiad po okolicy, w trakcie którego zuchy dotarły do Biblioteki Pedagogicznej i mogły spotkać się i pooglądać wystawę pt. „Gwiaździsta noc” autorstwa pani Małgorzaty Winkowskiej.
Po południu, po dwóch dniach pełnych emocji, organizatorzy, czyli Szczep Bohaterów Września, działający przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Brzesku, podsumowali działania zuchów i harcerzy, mające miejsce na biwaku. Komendant Hufca Brzesko phm. Bartłomiej Turlej wręczył wszystkim uczestnikom dyplomy i podziękował za spotkanie jego gospodarzom na ręce komendantki szczepu phm. Renaty Rożkowicz oraz Dyrekcji PSP nr 2 na ręce pani Urszuli Białki. Podziękowania za ciekawą grę otrzymała również próbna drużyna wędrownicza przy ZSP nr 1 w Brzesku. 
Przed gromadami i drużynami już wkrótce kolejne bardzo ważne zadanie, czyli zbiórka publiczna z okazji Dnia Myśli Braterskiej, której Hufiec Brzesko będzie organizatorem już po raz dwunasty. Idea Dnia Myśli Braterskiej niesie za sobą bardzo ważne przesłanie, jakim jest braterstwo. Zuchy i harcerze świadomi wielu własnych potrzeb rok w rok w okolicach marca stają z puszkami, by dać świadectwo braterstwa ze swoimi chorymi rówieśnikami, ale też wesprzeć samych siebie, gdyż część zebranych środków wróci do nich w postaci nagród w konkursach hufcowych, dofinansowań do letnich obozów, biwaków itp.
Zapraszamy do wsparcia zaplanowanej na 8-17 marca br. zbiórki publicznej pod hasłem „Pomagamy i działamy”.
2 GZ ,,Leśne Ludki” i 7 DH ,,Iskierki” z opiekunkami będą zbierać na czteroletniego mieszkańca Gosprzydowej u którego w lipcu 2018 roku zdiagnozowano Guz Wilmsa.
Tekst i foto - druhna Regina

Czuwaj!

 Biwak w Brzesku Biwak w Brzesku Biwak w Brzesku
 Biwak w Brzesku Biwak w Brzesku Biwak w Brzesku
 Biwak w Brzesku Biwak w Brzesku Biwak w Brzesku
 Biwak w Brzesku Biwak w Brzesku Biwak w Brzesku
 Biwak w Brzesku Biwak w Brzesku Biwak w Brzesku
 Biwak w Brzesku Biwak w Brzesku Biwak w Brzesku
 Biwak w Brzesku Biwak w Brzesku Biwak w Brzesku